29.04.2025
Nokian KrP:n tulevan kauden 2025-2026 joukkueen ja taustojen kokonaisuus alkaa olemaan viimeisimpiä silauksia vaille valmiina. Valmennuksen vaihtumisen myötä Jarmo Härmä palaa Näätälauman päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksellaan, ja saa aisaparikseen OLS:aa valmentaneen Jani Lämsän. Kuluneen kauden valmennusryhmästä jatkavia valmentajia ovat fysiikkavalmentaja Eeli Halonen, sekä maalivahtivalmentaja Santtu Kanerva.
KrP:n päävalmentajaksi palaava Härmä on viimeiset kolme vuotta toiminut Eerikkilän urheiluopiston valmentaja-kouluttajana, jonne hän siirtyi valmennettuaan KrP:n edustusjoukkuetta kevääseen 2022 saakka viiden kauden ajan. Härmän valmennuksessa KrP saavutti miesten F-liigan pronssia keväällä 2021, sekä seuran historian ensimmäisen finaalipaikan hopeakeväänä 2022. SuomenCupista joukkue saavutti Härmän edellisellä valmennuskaudella kaksi hopeaa, sekä SuperCupin hopean. Pelaajana Härmällä on kokemusta OLS:n riveistä liigassa, ja peliurallaan hän on myös edustanut KrP:tä II-divisioona-aikoina ollen myös täten mukana Näätien matkalla kohti pääsarjaa ja kärkiseurojen katrasta.
”Superhyvä fiilis on tulla takaisin. Kolme kautta olen seurannut KrP:tä suht läheltä, mutta kuitenkin etäältä, ja aiemmasta valmennusrupeamasta jäi tunne, että matka jäi vielä kesken. Kiva päästä jatkamaan matkaa muutaman vuoden tauon jälkeen, ja tavoittelemaan kirkkainta tavoitetta joukkueen kanssa”
Härmän mukaan syitä valmentajapestiin tarttumiseen oli useita, mutta päällimmäisinä esiin nousivat
halu palata asian ytimeen ja muodostunut side seuraan.
”Päällimmäisenä syynä tarttua valmentajapestiin oli luontainen vaisto ja halu palata takaisin arkivalmentamisen pariin. Ensimmäiset 1,5 vuotta lähdön jälkeen oli mukavaa saada työskennellä hieman vapaammin, mutta etenkin viimeisen 1,5 vuoden aikana tuo kaipuu arkitekemiseen on kasvanut hiljalleen koko ajan entisestään. Myös seura on tullut itselleni hyvinkin tärkeäksi monivuotisen aiemman valmennusurakan, sekä sen jälkeisen juniorivalmentamisen kautta, toki myös edustusjoukkueen tarinaa seuraten koko ajan. Yhtenä lisätekijänä päävalmentajaksi palaamiseen voin mainita myös sen, että eri rooleista läheltä jatkuvasti KrP:tä ja F-liigaa seuratessa halu takaisin tapahtumien ytimeen on kasvanut matkan varrella entisestään”
Tulevan kauden suhteen tuleva päävalmentaja näkee lähtökohtien olevan hyvät, mutta myös oppimisen paikkoja menneestä on todettavissa.
”Viimekauden jäljiltä ollaan varmasti viisaampia ihan kauden kuormittavuuden, läpiviennin sekä parhaan iskun ajoittamisessa kauden loppupuolelle, joihin haluamme tulevalla kaudella kiinnittää huomioita tehden tarvittavia viilauksia hyvin luotuun pohjaan. Etenkin viime syksyn vire ja peli-ilme näyttivät, että paljon oikeita asioita on tehty, jonka pohjalta on hyvä lähteä liikkeelle. Joukkue itsessään on edelleenkin todella laadukas kuten varmasti hyvin on tiedossa pelaajamateriaalin ollessa laaja, ja joukkue on myös vahvistunut merkittävästi sekä kerännyt kokemusta. Vielä kuitenkin on matkaa tehtävänä kohti kirkkainta tavoitetta, johon lähdemme tietysti tähtäämään”
Tärkeinä tekijöinä tulevaa kautta ajatellen Härmä mainitsee muutaman asian, joihin myös seuratasoisesti halutaan panostaa.
”Yksi kulma, jota pidän tärkeänä joukkueen näkökulmasta tulevaan on työrauhan rakentaminen ja määrätietoinen tekeminen sekä sen varmistaminen. Tärkeänä arvona ja tavoitteena näen myös sen, että saamme edustusjoukkuettamme tuotua entistä lähemmäs seuran jäsenistöä sekä nokialaisia, johon tiedän, että seuran taustoilla halutaan panostaa todella paljon”
Täysin uutena nimenä KrP:n valmennukseen liittyy kausina vahvan taustan Oulun Luistinseurasta
omaava Jani Lämsä, joka valmensi OLS:n edustusjoukkuetta vuosina 2023-2025, toimien tätä ennen
kuuden vuoden ajan seuran valmennuspäällikkönä. Pelaajaurallaan Lämsä edusti OLS:aa miesten
divarissa ja salibandyliigassa vuosina 2008-2015 yhteensä 164 ottelussa.
KrP julkistaa loput pelaajasopimukset, sekä koko joukkueen lähiviikkoina.