Blast Floorball salibandymailat

KrP aloitti kauden kotivoitolla 26.9.2010

Nokian KrP aloitti tämän kauden Salibandyliigan kotiottelulla sarjanousijaa Loviisan TORia vastaan. Raholan Areenalla pelatussa ottelussa nokialaiset ottivat tiukassa kamppailussa voiton lopulta maalein 5-4 (1-0, 2-1, 2-3).

--Ekassa erässä näkyi jännitystä ja meillä oli viisi pelaajaa , jotka pelasivat ensimmäisen liigaottelunsa. Avauserää hallittiin, mutta ei saatu kuin yksi maali aikaiseksi. Järvisen Pasi otti muutaman hyvän kopin, toteaa KrP:n päävalmentaja Mika Myllyniemi.

Avauserän ainoasta maalista vastasi 5. minuutilla tsekkipakki Pavel Brus. Toisessa erässä Turkka Lehtinen ja Henri Johansson olivat KrP:n maalarit. Peik Salminen teki vieraiden kavennuksen tilanteeksi 3-1.

Heti kolmannen erän alussa Osmo Reentilä vei kotijoukkueen jo 4-1-johtoon. Ja kun KrP:n kapteeni Henri Johansson teki illan toisen maalinsa, näytti peli ratkeavan. Mutta mitä vielä. TOR teki 59 sekunnissa kaksi maalia (Peik Salminen ja Juuso Meriläinen) ja peli olikin ajassa 51.49 tilanteessa 5-3. Tässä vaiheessa Myllyniemi otti aikalisän.
Vieraat myllyttivät peliä, ja kaksi minuuttia ennen loppua TOR kavensi lukemiksi 5-4 Pekka Lindgrenin maalilla. Tähän maalinteko päättyikin ja kotijoukkue sai tärkeän voiton. TOR pelasi ilman maalivahtia viimeisen 2 minuuttia, mutta se ei tuonut toivottua tulosta.

--Toinenkin erä oli meidän, mutta palloja ei saatu tarpeeksi vastustajan maaliin. Kolmas erä lähti hyvin käyntiin ja mentiinkin jo 5-1-johtoon. Sitten TOR sai minuutissa kaksi maalia, kun meillä hiukan ote herpaantui.
Myllyniemi löysi pelistä joitain positiivisiakin asioita verrattuna syksyn harjoitusotteluihin.
--Tempo oli hyvää ja palloa liikuteltiin hyvin. Peli pysyi kontrollissa. Kolmoskenttä oli hyvä ja se tekikin yhden osuman. Kakkoskenttä voitti osuutensa 2-0, mutta ykköskentälle tuli takkiin 2-3.
Avausottelun voitto oli Myllyniemelle ja joukkueelle tärkeätä, sillä viime kaudella kotiottelut olivat aika tervanjuontia.
--Tästä on hyvä lähteä jatkamaan, kun suurin paine on poissa. pallollista pelaamista on jatkossa parannettava.

KrP:n pelit jatkuvat jo keskiviikkona Joensuussa Josbaa vastaan

?
Toukokuu

MA TI KE TO PE LA SU
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
‹‹ edellinenseuraava ››

Uusimmat uutiset


Yhteistyökumppanit

Sporttia Pekka

IS Veikkaaja ilmaiseksi

Umbro

Hullu Poro Tampere

Nokian Kaupunki

Biodem Kotiapteekki

Kruunukaluste

VSP

LVI-Kaapu